Sports Envoy Program

Sports Envoys are recruited by the U.S. Department of State’s Sports Diplomacy Division in the Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA) in collaboration with American professional sports leagues, the U.S. Olympic and Paralympic Committees, and national sports federations. Overseas, the Sports Diplomacy Division partners with U.S. embassy and consulate colleagues to implement Sports Envoy programs. A U.S. nonprofit organization serves as the logistical implementing partner.

The Sports Envoy program recruits passionate, articulate, community-oriented professional athletes to promote cross-cultural understanding, engage underserved communities, and empower the next generation of athletes as leaders through sport.

Over 300 Sports Envoys representing 24 different sports have traveled on behalf of the United States Government to deliver high-impact programming and improve bilateral relations. The full list of Sports Envoys organized by sport can be found below.

American Public Diplomacy Envoys
-

Michelle Kwan: World Champion Figure Skater

  • China 2007
  • Russia 2007
  • Argentina 2008
  • Ukraine 2009
  • South Korea 2010
  • Singapore 2011
-

Cal Ripken, Jr.: Hall of Fame Baseball player

  • China 2007
  • Nicaragua 2008
  • Japan 2011
  • Czech Republic 2018
-

Ken Griffey, Jr.: Hall of Fame Baseball player

  • Philippines 2011
  • Mexico 2014
Sports Envoy
+

Alpine Skiing

  •  Tracy Evans: Virtual 2020*
+

American Football

  • Billy Elmore: Russia 2016
  • Jen Welter: Morocco 2021*
  • Michael Haynes: Russia 2016
+

Ballet

  • Misty Copeland: Cuba 2016 
+

Baseball

  • Adam Christ: China 2008
  • Barry Larkin: Colombia 2008, Taiwan 2010, South Korea 2011, Ecuador 2012, India 2013, Cuba 2014, Lithuania 2015
  • Bill Ripken: China 2008
  • BJ Surhoff: China 2007
  • Brady Anderson: Japan 2011
  • Dennis Martinez: Nicaragua 2008
  • DJ Carasco: New Zealand 2015
  • Elias Sosa: Panama 2008, Nicaragua 2008
  • Francisco Cordero: Mexico 2018
  • Gilberto Mendoza: Panama 2015
  • Jed Lowrie: Colombia 2015, Nicaragua 2018
  • Jeremy Guthrie: Panama 2015, Nigeria 2017, Brazil 2018, Virtual 2020*
  • Joe Logan: Colombia 2008, Taiwan 2010, Philippines 2011, South Korea 2011, Ecuador 2012, India 2013, Cuba 2014, Lithuania 2015
  • John Mayberry, Jr.: Nicaragua 2018
  • Luis Alicea: Ecuador 2017
  • Matt Backert: China 2008
  • Matt Krause: Colombia 2008
  • Orlando Cabrera: Colombia 2018
  • Pedro Feliciano: Mexico 2018
  • Raul Casanova: Ecuador 2021
  • Ron Roenicke: New Zealand 2015
  • Steve Laska: Colombia 2008
  • Tim Gebhart: China 2008
+

Basketball NBA

  • Abdel Nader: Egypt 2020, Virtual 2020*
  • Adonal Foyle: Morocco 2014, Spain 2014
  • Alexander English: China 2014, South Korea 2014, Italy 2015 
  • Billy Owens: Malawi 2010 
  • Bo Outlaw: Republic of the Congo 2011, Poland 2015 
  • Brian Cardinal: Malaysia 2013 
  • Cedric Ceballos: Angola 2013, Congo 2014 
  • Charles "CJ" Watson: Senegal 2012 
  • Charlie Bell: Cameroon 2016 
  • Chris Henderson: China 2019 
  • Darvin Ham: Venezuela 2011, Burma 2012 
  • David Fizdale: Philippines: 2009 
  • DeCovan "Dee" Brown: Tanzania 2011 
  • Derrik Alston: Philippines 2014 
  • Detlef Schrempf: Nigeria 2013 
  • Dikembe Mutombo: Congo 2007, South Sudan 2011 
  • Doug Overton: China 2014 
  • Edward Corsely: South Korea 2014 
  • Elvis Valcarcel: Suriname, Guyana 2017 
  • Erik Spoelstra: Philippines 2009 and 2014 
  • George Gervin: India 2011 
  • James “Sam” Vincent: Jordan 2011 
  • Jason Collins: Brazil 2015; Angola 2016 
  • Jason Maxiell: Uganda 2009 
  • Jerome Williams: Bahrain 2009 
  • Jim Cleamons: Algeria 2018, Tanzania 2019
  • Jim Jackson: Senegal 2005 
  • Juwan Howard: Congo 2007 
  • Kermit Washington: Saudi Arabia 2008 
  • Mark Madsen: Tunisia 2010 
  • Marshall Cho: Moldova 2014 
  • Marty Conlon: Uzbekistan 2011, Jordan 2011, Burma 2012, South Korea 2014 
  • Matt Bonner: Tanzania 2008 
  • Neal Meyer: Jordan 2017 
  • Obinna Ekezie: Nigeria, 2005 
  • Pat Garrity: Thailand 2008 
  • Peja Stojakavic: Greece 2012 
  • Purvis Short: Saudi Arabia 2008 
  • Richard Cho: Burma 2012 
  • Rick Mahorn: Indonesia 2012 
  • Rolando Blackman: Lebanon 2009 
  • Ronald Cass III: South Africa, Mozambique, Botswana 2015 
  • Rondae Hollis-Jefferson: Ethiopia 2017 
  • Sam Perkins: Algeria 2005, Qatar 2009, Kazakhstan, Kyrgyzstan 2008, Indonesia 2010, South Sudan 2011, United Kingdom 2012 
  • Samuel Dalembert: Haiti 2011 
  • Shaquille O’Neal: Cuba 2016 
  • Tommy Davis: Benin 2014 
  • Tracy Murray: Mozambique 2009, Greece 2012 
  • Vladimir Radmanovic: Kazakhstan 2017 
  • Vladimir Stephania: Georgia 2009 
  • Wayne Ellington, Jr.: Cambodia 2016 
  • Willie Green: Cape Verde 2010 
  • Zarko Cabarkapa: Georgia 2016 
+

Basketball WNBA

  • Agnus Berenato: Suriname, Guyana 2017 (coach for Kennesaw State University) 
  • Alana Beard: Philippines 2018 
  • Allison Feaster: Burma 2012, Philippines 2014 
  • Andrea Stinson: Algeria 2005, Bahrain 2009, Jordan 2011 
  • Ashley Robinson: Greece 2012 
  • Astou Ndiaye: Cameroon 2016 
  • Barbara Turner: Georgia 2009 
  • Becky Bonner: Kazakhstan, Kyrgyzstan 2008, Ukraine 2013, Sri Lanka 2014, Saudi Arabia 2015 
  • Bridget Pettis: Kazakhstan 2013 
  • Candice Wiggins: Nicaragua 2013, Chile 2014, Algeria 2018 
  • Carla McGhee: Qatar 2009 
  • Chamique Holdsclaw: Senegal 2012, Virtual 2020* 
  • Cherokee Parks: Philippines 2018 
  • Chinenye "Chiney" Ogwumike: Brazil 2015 
  • Cynthia Cooper: Senegal 2005 & 2006, Italy 2019 
  • Debbie Black: Kazakhstan 2013, Benin 2018 
  • Donna Orender: Lebanon 2009 
  • Ebony Hoffman: Lebanon 2009, Thailand 2013, Rwanda, South Africa 2014, South Africa, Botswana, Mozambique 2015 
  • Edna Campbell: Republic of the Congo 2011, Indonesia 2012, Sri Lanka 2014 
  • Edwina Brown: Jerusalem 2007 
  • Erin Dickerson: Benin 2018 
  • Hamchétou Maïga-Ba: Mali 2014 
  • Jennifer Azzi: Tanzania 2008 
  • Jennifer Lacy: Nicaragua 2013, Angola 2016 
  • Kalana Greene: Georgia 2016 
  • Katie Smith: India 2011 
  • Kayte Christensen: Venezuela 2011 
  • Keia Howell: Rwanda, South Africa 2014 
  • Kelley Cain: Rwanda, South Africa 2014 
  • Kiesha Brown: China 2012 
  • Kym Hampton: Thailand 2008 
  • Lynette Woodard: Saudi Arabia 2008 
  • Monique Ambers: Tunisia 2010 
  • Nicole Powell: Poland 2015 
  • Nikki McCray: Congo 2007 
  • Nykesha Sales: Uganda 2009, Cape Verde 2010, Haiti 2011, Venezuela 2012, Ukraine 2013, South Korea 2014 
  • Olympia Scott-Richardson: Dominican Republic 2011 
  • Patricia “Ticha” Penicheiro: Angola 2013, Rwanda, South Africa 2014 
  • Ruth Riley: Morroco, Spain, Congo 2014, Mozambique, South Africa, Botswana, Saudi Arabia 2015 
  • Ruthie Bolton: Saudi Arabia 2008, Kazakhstan 2013, Moldova 2014, Bangladesh 2015, Samoa 2017, Armenia, Georgia 2018, Kosovo, Albania 2019 
  • Shameka Christon: Algeria 2005 
  • Sheri Sam: Armenia, Georgia 2018 
  • Sue Wicks: Philippines 2009, Indonesia 2010, Dominican Republic 2011, Malaysia 2013, Cambodia 2016, Jordan 2017 
  • Swin Cash: United Kingdom 2012 
  • Taj McWilliams-Franklin: China 2014, Kazakhstan 2017 
  • Tamika Catchings: Thailand 2013, UAE 2014 
  • Tamika Raymond: Malawi 2010, Tanzania 2011, China 2012, Ukraine 2013, Nigeria 2013, Sri Lanka 2014 
  • Teresa Edwards: Mozambique 2009 
  • YeRuchia Brown: Ethiopia 2017 
+

Harlem Globetrotters Basketball

  • Anthony “Buckets” Blakes: Estonia, Lithuania 2017
  • Bria "Swish" Young: Belgium, Germany 2018
  • Corey "Thunder" Law: Belgium, Germany 2018 
  • Crissa “Ace” Jackson: Estonia, Lithuania 2017 
  • Fatima “TNT” Lister: Uzbekistan 2019 
  • Julian “Zeus” McClurkin: Uzbekistan 2019 
+

Deaflympics Basketball

  • Dr. Becky Clark: China 2013
+

Wheelchair Basketball

  • Carlie Cook: Morocco, Algeria 2016
  • Dr. Andrea Woodson-Smith: Botswana 2018, China 2013, Papua New Guinea, Australia 2015
  • Parnes Cartwright: Russia 2015
  • Rose Hollerman: Botswana 2018
  • Trooper Johnson: Kuwait 2018, Russia 2015, Morocco, Algeria 2016
+

Disc Golf

  • Nate Doss: Russia 2015
  • Valarie Jenkins: Russia 2015 
+

Running

  • Dean Karnazes: Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan 2016, Peru 2018
  • Greg Meyer: Egypt 2018
  • Lisa Rainsburger: Egypt 2018
  • Thomas Grilk: Egypt 2018 
+

Fencing

  • Ibtihaj Muhammad: England 2013, Russia 2013 
+

Figure Skating

  • Alex Shibutani: South Korea 2017, Japan 2018
  • Evan Lysacek: Belarus, Sweden 2012, Russia 2014, Singapore, Malaysia, Japan 2020
  • Maia Shibutani: South Korea 2017, Japan 2018
  • Rachael Flatt: Russia 2014 
+

Ice Hockey

  • Anson Carter: Russia* & Virtual 2021*
  • Blake Bolden: Russia* & Virtual 2021 *
  • Hilary Knight: Belarus 2014
  • Julie Chu: Belarus, Kazakhstan 2014
  • Willie O’ree: Russia* & Virtual 2021* 
+

Judo

  • Dartanyon Crockett: Turkmenistan 2014
  • Heidi Moore: Turkmenistan 2014
  • Jim Hrbek: France 2017
  • Mariah Holguin: France 2017
  • Nina Cutro-Kelly: France 2017 
+

Motor Sports

  • Jennifer Jo Cobb: Georgia 2018
+

Para Alpine Skiing

  • Stephanie Jallen: South Korea 2017
+

Paratriathlon

  • Mary Kate Callahan: Uzbekistan 2016
  • Rudy Garcia Tolson: Virtual 2020*
+

Sledge Hockey

  • Andrew Yohe: Kazakhstan 2014
  • Bradley Emmerson, Slovakia 2016
  • Lonnie Hannah II: Kazakhstan 2014, Slovakia 2016 
+

Skateboarding

  • Hatchell: Finland, Estonia, Denmark 2019
  • Cheryl Jumao-as: Malaysia 2018
  • Jamie Palmore: Kazakhstan 2018
  • Jimmy Cao: Kazakhstan, Malaysia 2018
  • Lizzie Armanto: Finland, Estonia, Denmark 2019 
  • Neftalie Williams: Netherlands 2016, Cambodia 2017 
+

Snowboarding

  • Amber Stackhouse: Armenia 2010
  • Chloe Kim: South Korea 2017
  • Erin Comstock: Armenia 2010
  • Faye Gulini: Kyrgyzstan 2015
  • Justin Reiter: Kyrgyzstan 2015
+

Men's Soccer

  • Cobi Jones: Burma, Brazil 2014, Fiji, Tonga 2015, Jordan 2021*
  • Curt Onalfo: Uganda 2006
  • Eddie Lewis: Indonesia 2015
  • Glenn Myernick: South Africa 2006
  • Jay Miller: Morocco 2008, Bolivia 2009, Thailand 2010
  • Jeff Agoos: Italy, Egypt 2019
  • Jeff Pill: El Salvador 2008
  • John Cone: Azerbaijan 2010
  • Johnny Collins: Vietnam 2018, Philippines 2018, Kuwait, Ethiopia, Burma 2019
  • Juergen Sommer: Ivory Coast 2010
  • Marcelo Balboa: Nigeria 2006 & 2008
  • Nick Garcia: Guatemala 2017
  • Phil Wheddon: Bahrain 2006
  • Sasha Victorine: Cyprus 2010
  • Servando Carrasco: Tanzania 2017
  • Thomas Dooley: Trinidad 2018
  • Tim Sahaydak: Indonesia 2015
  • Tony DiCiccio: Guatemala 2015 
  • Tony Sanneh: Cyprus 2010, Malaysia, Ethiopia 2012, Bangladesh, Bolivia 2014, Pakistan 2018, Kenya, Bahrain 2019, Virtual 2020* 
+

Women's Soccer

  • Amanda Cromwell: Bolivia 2009, Germany 2011, Argentina 2012, Costa Rica 2013, Morocco 2015, Costa Rica 2019
  • Angela Hucles: Morocco 2012 & Namibia
  • Ashlyn Harris: Liberia 2006
  • Brandi Chastain: Brazil 2013
  • Briana Scurry: Germany 2011
  • Cat Whitehill: Tajikistan 2018 
  • Cheryl Bailey: Malaysia 2012 
  • Cindy Parlow: Bahrain 2006, El Salvador 2008, Azerbaijan 2010 
  • Danielle Slaton: Paraguay 2010, Burma, Malaysia 2012, Jordan 2014, 2021* 
  • Erica Woda: Palestinian Authority 2020* 
  • Estelle Johnson: Trinidad 2018 
  • Janine Szpara: Guatemala 2017 
  • Jessica Clinton: Morocco 2021*  
  • Jessica McDonald: Virtual 2020* 
  • Jill Ellis: Liberia 2016 
  • Joanna Lohman: Argentina, Thailand 2015, Botswana 2016, Cote d'Ivoire 2017, Niger 2018, Nigeria 2019, Portugal 2021 
  • Julie Foudy: Brazil 2013 
  • Kacey White: Costa Rica 2019  
  • Kate Sobrero Markgraf: Ethiopia 2012, Chile 2013, Peru 2014 
  • Kim Kammerdeiner: Ethiopia 2019 
  • Kristine Lilly Heavey: Turkey 2020* 
  • Lauren Gregg: Nigeria 2006 & 2008, Argentina 2012, China 2016 
  • Lesle Gallimore: Morocco 2012, Ethiopia 2016 
  • Linda Hamilton: Philippines 2007, Ivory Coast 2010, Brazil 2011, Chile 2013, Bangladesh 2014, Burma 2015, China 2016, Egypt 2019 
  • Lisa Berg: Venezuela 2016, Vietnam 2017, Kuwait, Burma 2019 
  • Lori Lindsey: Jordan, Egypt, Canada 2015, New Zealand, Samoa, Venezuela 2016, Columbia 2017 
  • Lorrie Fair: Morocco 2008, Paraguay 2010, Venezuela 2012, Afghanistan 2012, Iraq 2013, Burma 2014, Nepal 2016, Pakistan 2018, Virtual 2020* 
  • Marian Dalmy: Morocco 2012 
  • Mary Harvey: Iraq 2013, Jordan 2014, Canada 2015, Egypt, Jordan 2015, Jordan 2016 
  • Monica Gonzalez: Guatemala 2015 
  • Sarah Huffman: Kuwait 2019 
  • Shannon MacMillan: South Africa 2006, Argentina 2010, Guatemala 2011 
  • Siri Mullinix: Venezuela 2012, Costa Rica 2013 
  • Staci Wilson: Peru 2014, Senegal 2016, Niger 2018, Ethiopia, Nigeria 2019 
  • Stephanie Golan: Kenya 2019 
  • Tiffany Roberts-Sahaydak: Uganda 2006, Philippines 2007, Thailand 2010, Brazil 2011, Brazil 2014, Indonesia 2015, Albania, Belarus 2017, Egypt 2019 
  • Tina Ellertson: Guatemala 2014 
  • Tisha Hoch: Turkey 2020* 
  • Tracy Noonan: Guatemala 2011, Costa Rica 2013, Fiji, Tonga 2015, Nepal 2016 
  • Zola Solamente: Bolivia 2014, Senegal 2016, Netherlands 2016, Jordan 2016, Albania, Belarus 2017, Tajikistan 2018, Bahrain 2019
+

Softball

  • Jessica Mendoza: Nicaragua 2013, Panama 2015
  • Natasha Watley: India 2013, Cuba, Mexico 2014
  • Ruby Rojas: Nicaragua 2013, Colombia, Venezuela 2015 
+

Speed Skating

  • Brian Hansen: Palau 2018
  • Matt Whewell: Palua 2018
+

Special Olympics Swimming

  • Alec Heuermann: Malta 2019
  • Alice Moat: Egypt 2013
  • Denis Crean: Egypt 2013
  • Gail Morning: Egypt 2013
  • Kester Edwards: Egypt 2013
  • Michelle Carmichael: Malta 2019
+

Swimming

  • Katie Ledecky: Japan 2018, South Korea 2019
  • Donna de Verona: Malta 2019
  • Lia Neal: Singapore, Hong Kong & China 2017
+

Wheelchair Tennis

  • Dan James: Bulgaria 2015
  • David Wagner: Canada 2015
  • Karin Korb: Venezuela 2018, Bulgaria 2015, Romania, Hungary 2015
  • Paul Walker: Russia, Hungary 2015
+

Track and Field

  • Aljali Forber-Pratt: Zambia 2017
  • Allyson Felix: Brazil 2014
  • Cathy Sellers (Para-athletics): Nigeria 2018
  • Chris Waddell (Para-athletics): Tanzania 2019
  • DeeDee Trotter: Japan 2020
  • Deja Young (Para-athletics): Nigeria 2019, Virtual 2020* Kazakhstan 2021*
  • Dennis Ogbe (Para-athletics): Nigeria 2019
  • Jackie Joyner-Kersee: Palestinian Authority 2014
  • Jeneba Tarmoh: Uganda 2017
  • Joe LeMar: Zambia 2017
  • John Register (Para-athletics): Uzbekistan 2016, Japan 2019
  • Joshua George (Para-athletics): Brazil 2014
  • Kenyanna Wilson: Uganda 2017
  • Khadevis Robinson: Zimbabwe 2019
  • Le Ron Sams: Palestinian Authority 2014
  • Maggie Vessey: Morocco 2017
  • Mechelle Freeman: South Africa 2018
  • Natasha Hastings: South Africa 2018
  • Rose Monday: Morocco 2017
  • Scout Basset: Guangzhou, Shanghai 2018 
  • Shannon Rowbury, Morocco 2017
+

Triathlon

  • Barry Siff: Panama 2018, Benin 2016
+

Volleyball

  • Alyssa Andreno: UAE 2021
  • Ashley Dean: Brazil 2008
  • Barbara Chilcoat: Bolivia 2010
  • Bill Doyle: Moldova 2016
  • Butch May: Zambia 2010
  • Danielle Scott Arruda: Fiji 2019, UAE 2021
  • Eric Hodgson: Philippines 2015
  • Erikka Gulbranson: Brazil 2008
  • Heather Brown: Micronesia 2017
  • Jill Stephens: Zambia 2010
  • John Kessel: Bolivia 2010, UAE 2021
  • Katie Charles: UAE 2021
  • Kayla Jeter: UAE 2021
  • Linda Gomez: Moldova 2016
  • Michelle Goodall: Philippines 2015
  • Michelle Osunbor: China 2013
  • Misty May-Treanor: Russia 2010
  • Patty Dodd: Marshall Islands 2017, Honduras 2019
  • Penny Lucas-White: China 2013
  • Sue Gozansky: Honduras 2019
  • Valerie Armstrong: China 2013 
+

Wrestling

  • Twenty American wrestlers and coaches, representing the US Wrestling Federation were sent to Iran in January 2007 to compete in the "Takhti Cup."
  • WWE: Saudi Arabia 2019 

Asterisk indicates program was virtual *

125
Countries
Envoys have traveled to every continent (except Antarctica) and over 125 countries around the world.
24
different sport
represented on Envoy programs, from disc golf to sledge hockey to basketball & soccer and everything in between.
100
Olympic and Paralympic athletes
have participated in Sports Diplomacy Programs over the years.